Retro_Matiné
KORONA fm 100

Telefon: 78 KORONA
SMS: 30 2 KORONA
E-mail: info@koronaradio.hu

|

Segíthetek bal
Segíthetek jobb kicsi

Magazin

Zsolnay Vilmosra keramikusművészre emlékeztünk

Szerző: Lukács Kata, 24.hu – 2016-03-23 15:40:43

116 évvel ezelőtt hunyt el Zsolnay Vilmos a Zsolnay-porcelánmanufaktúrát világhírűvé tevő keramikusművész.

Nem ő alapította a gyárat, hanem édesapja, Miklós, 1852-ben. Egy év múlva azonban már ő volt a gyár élén. Párhuzamosan működött a manufaktúra és egy agyagárugyár. Nemcsak vezette a bizniszt, hanem végig alkotó művész maradt. A kőedénygyárat testvére, Ignác irányította, de Vilmos mentette meg a megszűnéstől és fejlesztette tovább, tette világhírűvé.

Hirdetés 

Hirdetés 

 

Zsolnay Vilmos találmánya a porcelánfajansz és az épületdíszítésre alkalmazott fagyálló pirogránit (ez egy olcsó, időtálló anyag volt, amely sok híres magyar épületen található a mai napig). A Zsolnay-gyár használt először egy sajátos máztípust a dísztárgyakon, az eozinmázat.

A gyár 1873-tól világsikeres volt a különböző kiállításokon, 1878-ban a párizsi világkiállítás nagydíja is hozzá került, később Zsolnay a francia Becsületrend lovagja lett, valamint Pécs díszpolgára.

Korának építészei gyakran használták az épületek külsőin a Zsolnay-porcelánt. Így tett Steindl Imre, Lechner Ödön, Árkay Aladár vagy épp Schulek Frigyes.

A „legnagyobb magyar fazekas” 1900. március 23-án hunyt el, azután fia, Zsolnay Miklós vette át az irányítást a gyárban.

A kerámiákat nemcsak a múzeumokban, műkereskedőknél láthatjuk, hanem olyan épületek falain is, mint pl. a Kecskeméti Városháza és a Cifrapalota vagy a Műcsarnok.

Az I. világháború alatt és után szünetelt a díszáru- és építészeti kerámiagyártás, Zsolnay Miklós (Vilmos fia) pedig 1922-ben meghalt. Nagy hullámvölgy volt ez a gyár életében. A kerámiagyártásról a manufaktúra áttért a porcelángyártásra (csak 1955-ben tértek vissza a kerámiára is). Nem tett jót a gazdasági válság és a II. világháború sem, nem beszélve arról, hogy 1948-ban jött az államosítás. A gyárat 1995-ben privatizálták, a főtulajdonos a Magyar Befektetési és Fejlesztési Bank lett. 1999-ben az rt. három részre szakadt: a Zsolnay Porcelángyár Rt.-re, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Rt.-re és a Zsolnay Örökség Kezelő Kht-ra.

2005-ben pedig Pécs tulajdonába került a gyár.   

A sípszó után hagyjon üzenetet!

Facebook Twitter YouTube Instagram SoundCloud
Csamangó