Telefon: 78 KORONA
SMS: 30 2 KORONA
E-mail: info@koronaradio.hu
A hideg hónapokban, különösen a téli napforduló tájékán az az egyik legnehezebben feldolgozható változás, hogy kevés a fény. A sötétség időszakában hajlamosak vagyunk a letargiára, az alvásigényünk megnő, agyunk teljesítménye romlik.
Természet közeli fények
A félhomály, a lágy fények, a hangulatlámpa alkalmat nyújtanak arra, hogy a külső ingerek helyett a belső világunkra tudjunk figyelni. A természet közeli fényforrások, mint a gyertya, a mécses vagy a sókristály lámpa, segítenek abban, hogy elmélyülhessünk lelki folyamatainkban.
A televízió képernyőjének fénye erre nem alkalmas, mert túl sok felkavaró ingert közvetít, és a látványtól nehéz szabadulni. Nappal, ha a reggeltől estig tartó, ködös, szürke idő hatása alá kerülsz, tarts felkapcsolva egy kis lámpát. Egy meleg fényű lávalámpa a napsugarakat idézi, és becsapja az agyat: jókedvet varázsol, segít a koncentrációban, javítja a memóriát és a problémamegoldó képességet, élénken tartja a testet és a lelket.
Sok alvás és séta
Amikor keveset tartózkodunk odakint, és nem jutunk elég természetes fényhez, rosszkedvűek és erőtlenek vagyunk. Fogadjuk el, hogy ilyenkor több pihenésre van szükségünk, és amikor az időnk engedi, aludjunk!
A gyengeség és a kedvetlenség másik ellenszere a mozgás.Menjünk ki a hideg levegőre, és tegyünk egy kiadós sétát! Felfrissülünk és vidámabbak leszünk tőle. A hidegben való mozgástól otthon oldottabbak leszünk, másként látjuk a problémáinkat. Ha még mindig maradt néhány óra a lefekvésig, nagyobb kedvvel végezzük a tennivalóinkat, higgadtabbak és türelmesebbek vagyunk, és a kinti hidegtől regenerálódva még az olvasáshoz is több kedvet érzünk, nem alszunk el a könyv mellett.
D-vitamin pótlás
Ha nincs elég fény, az agyunk vérellátása romlik. A fényhiány hormonális változásokat is okoz: télen az agyunk kevesebb boldogsághormont termel, és ennek velejárója a kedvetlenség.
A D-vitamin szedése enyhíthet ezen a problémán. Nyáron a napfény által jutunk D-vitaminhoz, amely fokozza a boldogsághormonok termelődését, így ezt télen mesterségesen kell pótolni, ha „napfényes”, nyári hangulatot áhít a lelkünk.
Kutatás
Orvosi kutatásokból kiderült, hogy a D-vitamin hiánya a lelki problémákon kívül egyéb betegségeket, szélsőséges esetben még rákot is okozhat. A fertőzés kockázatát szintén növeli: még egy egyszerű náthát is könnyebben megkapunk, ha nincs elég D-vitamin a szervezetünkben. A hiányállapot az oka annak is, hogy télen hamar szerzünk betegségeket, és nehezebben gyógyulunk ki, mint az év többi szakában.
Ezért télen, amikor napos idő van, öltözzünk fel rétegesen, és menjünk ki a levegőre! 30 perc kint tartózkodás már fedezi a D-vitamin szükségletünk felét. Az idősebbeknek körülbelül 60 percre van szükségük, ők viszont hamarabb megfáznak, mint a fiatalok, ezért fokozott mértékben javasolt számukra a D-vitamin pótlása. A sétákon túl a sajt, a tojás, a hal, a hús fogyasztásával kiegyensúlyozhatjuk a hiányt.
A sípszó után hagyjon üzenetet!