Telefon: 78 KORONA
SMS: 30 2 KORONA
E-mail: info@koronaradio.hu
1961-ben, ezen a napon született Kalocsán Mertz Tibor Jászai Mari-díjas színész.Matek szakos volt a középiskolában. Máig imádja a logikai játékokat. Az érettségivel együtt zsebében lapult a vitorlázó repülő képesítés, de szárnyalt versmondásban is.
Hirdetés
Hirdetés
– Mi leszel fiam? – megkérdezte tőle a gimnáziumi osztályfőnöke.
– Pilóta vagy színész – válaszolta.
– Hülye vagy – jegyezte meg. Pedig véresen komolyan gondolta.
Akkori színészideálja Gerard Philippe volt .
1979-ben, 18 évesen szerepelt a Tavasz ébredésében – a Kádár-korszakban botránykőnek számító darabtól eltiltották a gimnazistákat, akik aztán csőstül tódultak előadást nézni.
Az első olvasópróbán jött rá, hogy a szakmája valójában ön- és emberismereti tréning; pillanatok alatt eloszlott benne a romantikus színház képe. Attól kezdve vált rém izgalmassá a világ.
Örök emlékű alkotó műhelye a Schwajda György vezette Szolnoki Szigligeti Színház. Mámorító hat évet töltött ott. A rendkívül erős gárda szoros egységben dolgozott. Olthatatlanul kíváncsiak voltak egymásra, folyton együtt lógtak, a próbákon kívül is.
Amiben gyerek maradt, az a játék, amiben felnőtt az a családja iránti felelősség.
Később, szabadúszóként Tim Caroltól – a londoni Globe Színház főrendezőjétől is rengeteget tanult:
„Tim sosem haladt merev elgondolások mentén. A próbafolyamat utolsó fázisában kezdte el úgymond rendezni a darabot; addig csak játék volt, sok szituációs gyakorlat, a produkció mégis tökéletesen összeállt a végén, sőt sokkal több igazság és élet költözött belé, mint a megszokott módon készült előadásoknál" emlékszik vissza a kalocsai születésű Mertz Tibor színész.
A színház lényegét a kapcsolatteremtés képességének mélységeiben látja: a nézőkkel, a kollégákkal, saját magával. A színház misztikus hely: A Ballada a 301-es parcella bolondjáról című darabban játszott, és a mű az ő irgalmatlan hosszú, száraz monológjával kezdődött. Egyik előadásra szakmunkás fiatalok érkeztek; rendetlenkedtek, hangoskodtak, a kulisszák mögött leverte a víz. Gondolta, ebből nem lesz monológ… Végül összeszedte magát, kiállt a színpadra, csak nézett rájuk és várt. Mintegy varázsütésre csitultak el, és némán hallgattak végig. Ez volt az egyik legszebb találkozása a közönséggel”
2011-től a szombathelyi Weöres Sándor Színház társulati tagja.
A sípszó után hagyjon üzenetet!