Telefon: 78 KORONA
SMS: 30 2 KORONA
E-mail: info@koronaradio.hu
A környezetvédelmi engedélyezési folyamat illetékes hatósága, a Baranya Megyei Kormányhivatal szeptember 29-én kiadta a Paks II. projekt környezetvédelmi engedélyét, amely igazolja, hogy a projekt egyaránt eleget tesz az Európai Unió és Magyarország környezetvédelmi és természetvédelmi követelményeinek, adták hírül a projekt hivatalos honlapján.
Hirdetés
Hirdetés
Amint arról híreinkben is hallhatott, az új atomerőművi blokk létesítésével kapcsolatos környezetvédelmi engedélyezési eljárás a több mint kétezer oldalas környezeti hatástanulmány benyújtásával kezdődött még 2014 decemberében. Az eljárás során lezajlott tényállástisztázások, hiánypótlások, ügyféli nyilatkozatok révén a dokumentáció tovább bővült.
Az eljárás teljes ideje alatt a dokumentumok mindegyike fellelhető volt az illetékes hatóság, a Földművelésügyi Minisztérium és a projekttársaság honlapján is, ugyanakkor biztosított volt a személyes betekintés is. A Paks II. projekt környezetvédelmi engedélyezési eljárásában, a vonatkozó szabályoknak megfelelően, nemzetközi környezeti hatásvizsgálati eljárásra is sor került.
A nyilvánosság széleskörű részvételét az eljárás során a környezetvédelmi hatóság a szabályoknak megfelelően számos módon biztosította. Tavaly május 7-én közmeghallgatásra került sor Pakson, amit 2015 őszén a nemzetközi eljárás keretébe Horvátországban, Ausztriában, Romániában, Ukrajnában, Szlovéniában, Németországban és Szerbiában 9 nyilvános fórum, illetve szakértői konzultáció követett.
Ezeken az eseményeken a projekttársaság Dr. Aszódi Attila kormánybiztos vezetésével megválaszolta a projekt megvalósításával kapcsolatos kérdéseket. Az eljárás során ötszáznál is több írásbeli észrevétel, illetve kérdés érkezett, amelyeket a projekttársaság szintén megválaszolt.
Időközben sor került egyes műszaki megoldások pontosítására, amelyekről a projekttársaság június 16-án tájékoztatta a környezetvédelmi hatóságot.
A tájékoztatást – ahogy minden környezeti információt – az eljárásba bejelentkezett országok is megkapták, hogy lakosaik – a magyarországi lakosokkal együtt – megküldhessék ezzel kapcsolatos észrevételeiket is. Ezek bekerültek a környezetvédelmi hatóság döntéshozatalának folyamatába. A nemzetközi környezeti hatásvizsgálati eljárás konzultációs szakasza 2016. augusztus 26-án ért véget.
Az illetékes hatóság, így a vízügyi szakhatóságok, illetve nukleáris biztonsági szakhatóság bevonásával értékelte a jelentős mennyiségű információt, amelynek eredményeként 2016. szeptember 29-én kiadta a projekttársaság számára a környezetvédelmi engedélyt.
Ez az új atomerőművi blokkok létesítését szolgáló projekt egyik nagy jelentőséggel bíró mérföldköve.
A sípszó után hagyjon üzenetet!