Folyamatos a vörösiszap-katasztrófában kárt szenvedett gazdálkodók kárenyhítése: augusztus 25-ig már 32 károsulttal kötötték meg a támogatási szerződést, több mint 234 millió forint értékben közölte az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság (OKF) szóvivője az MTI érdeklődésére szerdán.
Petróczi Tímea elmondta, hogy a termelőknek eddig 157 millió forintot fizettek ki a katasztrófaelhárítási célelőirányzat terhére, a kárenyhítés az Európai Unió hozzájárulását követően júliusban kezdődhetett meg. Jelenleg 16 esetben szakértői kirendelést terjesztettek fel és egy további szerződés még megkötés előtt áll.
Az őstermelőknek és a családi gazdálkodóknak is fizetnek
A támogatásra jogosultak körének bővítéséhez szükséges rendeletmódosítás megtörtént, így a mezőgazdasági őstermelők és a családi gazdálkodók is megkaphatják a kárfelméréskor megállapított összeget folytatta Petróczi Tímea. A rendeletben rögzítették azt is, hogy a termelőknek korábban jövedelempótló támogatás címén már kifizetett kárenyhítés és a mostani, a katasztrófaelhárítási célelőirányzat terhére nyújtott támogatás együttes összege nem haladhatja meg a tényleges kár összegét mondta a szóvivő.
A vidékfejlesztési tárca korábbi közlése szerint összesen 68 mezőgazdasági vállalkozó nyújtott be kárigényt a katasztrófában megsemmisült terményekre, illetve az állatállományra. A kárenyhítés azoknak a termelőknek és feldolgozóknak jár, akik anyagi kárt szenvedtek az iszapömléskor, és ezt a szakértői vélemények is alátámasztják. A kárfelmérések után megállapították, hogy csaknem 1,4 milliárd forintos kár érte a helyi gazdákat.
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) korábbi rendelete alapján folyósított átmeneti támogatások összege közel 42 millió forint volt, amelyet a minisztérium fizetett ki a károsultaknak. A VM a katasztrófa után 350 millió forint azonnali gyorssegélyt adott az iszapömlésben kárt szenvedett mezőgazdasági termelők, élelmiszer-feldolgozók és állattartók veszteségeinek enyhítésére.
A sípszó után hagyjon üzenetet!