Retro_Matiné
KORONA fm 100

Telefon: 78 KORONA
SMS: 30 2 KORONA
E-mail: info@koronaradio.hu

|

Segíthetek bal
Segíthetek jobb kicsi

Belföld

Megszűnhet a szakmunkástanulók gyakorlati képzése

Szerző: Bneu Edina, – 2011-12-12 11:40:17

Az idei tanév kellős közepén kerülhet veszélybe 8-10 ezer szakmunkástanuló gyakorlati képzési helyének működése, miután 2012. január 1-jétől életbe lép az új szakképzési törvény.

(A kép illusztráció)

Drasztikusan csökken ugyanis az egy diákra jutó, átlagos normatív támogatás összege, ami az előzetes számítások szerint csak a tanulók jelenlegi ösztöndíját fedezné, de a gyakorlati hely nyersanyagigényét, rezsiköltségeit, az oktatók bérét és járulékait lehetetlen lesz finanszírozni. Emiatt tevékenységének felfüggesztését helyezte kilátásba a Csertszak Kft., amely A Jövő Záloga Térségi Integrált Szakképzési Központ (TISZK) 1230, zömében roma származású és sajátos nevelési igényű tanulójának gyakorlati helyét működteti. Mivel idén szeptemberben még semmit sem lehetett tudni az új szabályozásról, a szakképzést végző vállalkozások még a jelenlegi tételes elszámolásnak megfelelve, fejenként nagyjából 770 ezer forinttal számoltak a tanév kezdetén és ehhez alakították a felvett diákok létszámát. Az új szakképzési törvényben azonban már csak átlagosan 440 ezer forintos támogatás szerepel.

További probléma, hogy a jogszabály szerint a vállalkozások által fizetett szakképzési hozzájárulást januártól az állam közvetlenül szedi be és pályázatok útján osztja szét. Ez a megoldás azért nyugtalanító az érintett intézmények számára, mert 2010-11-ben a decentralizált Munkaerőpiaci Alap terhére a foglalkozáspolitikai államtitkárság egyáltalán nem írt ki pályázatot, továbbá nem ismertek a 2012-től kiírandó pályázati feltételek sem. A Jövő Záloga TISZK vezetői Czomba Sándor államtitkárhoz fordultak problémájukkal, aki Odrobina László főosztályvezetőhöz és Mátyus Mihály osztályvezetőhöz irányította őket. A két tisztviselő azt tanácsolta, hogy a tanulók ösztöndíját szállítsák le a törvényi minimumra, az oktatókat pedig alkalmazzák minimálbérért.

Az új szakképzési törvény szerint 2012. március 31.-ig új tanulószerződéseket kell kötni, a tanulók és az iskolák közös beleegyezésével. Emiatt arra kell "kényszeríteni" a diákokat, hogy elfogadják az alacsonyabb ösztöndíjat, különben 4 hónappal a szakmunkásvizsgák előtt be kell fejezniük tanulmányaikat. Az oktatók, mint szakmájukban gyakorlott szakemberek minimálbéres foglalkoztatása etikátlan és törvénytelen lenne, nem is beszélve a kormány által törvényben előírt kötelező bérnövekedésről - mondták lapunknak A Jövő Záloga TISZK vezetői. Kosik György, a gyakorlati helyet működtető Csertszak Kft. ügyvezető igazgatója szerint ilyen pénzügyi feltételek mellett kénytelenek lesznek megszüntetni tevékenységüket, annak ellenére, hogy tanköteles korú diákjaikat elvileg nem küldhetik el a tanév közepén. A fiatalokat más intézményekben nem tudják tovább gyakorlati képzésben részesíteni, mivel erre máshol sincs elég kapacitás.

Véghelyi Péter, A Jövő Záloga TISZK egyik tagiskoláját működtető Nagy Szivárvány Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint a szakképzés új szabályai ellentmondásban állnak a kormány hivatalos törekvéseivel, miszerint a leszakadó társadalmi rétegeket vissza kell vezetni a munka világába és vissza kell adni a szakképzés presztízsét. Ilyen feltételek mellett nem lehet 80 ezer főre növelni a szerződéses szakmunkástanulók létszámát, pedig ez a kormány szándéka. Szerinte a jogalkotók fiskális szemléletéből fakadó új törvényi rendelkezések bevezetése esetén a magyar szakképzés helyzete tovább romlik, esély sem lesz a duális rendszerű minőségi szakképzés megvalósítására.

Az Alkotmánybírósághoz fordult 2009-ben a Fideszes Pokorni Zoltán, mert alkotmányelleneseknek tartotta a 2010-es költségvetés azon rendelkezéseit, amelyek a közoktatás normatív támogatásainak tanév közbeni csökkentését írták elő. A Fidesz alelnöke akkor kijelentette: a január elsejétől életbe lépő, emiatt tanév közbeni normatíva-csökkentés sérti a jogbiztonsághoz, a jogszabályok előreláthatóságához fűződő jogot. A szakképzés szabályainak tanév közbeni módosítása miatt azonban eddig egyetlen fideszes politikus sem tiltakozott.

(nepszava.hu)

A sípszó után hagyjon üzenetet!

Facebook Twitter YouTube Instagram SoundCloud
Csamangó