Telefon: 78 KORONA
SMS: 30 2 KORONA
E-mail: info@koronaradio.hu
A Medián által az [origo] és az RTL Klub számára végzett, 3000 fős kutatása nem csak a végeredményt jósolta meg elég pontosan, hanem az egyes pártok szavazóinak karakterét is felrajzolta. Eszerint a legfiatalabb párt egyértelműen a Jobbik: szavazóinak átlagéletkora 38 év, megelőzve az LMP-t (43 év), a Fideszt (46 év) és a messze legidősebb szavazótáborral rendelkező MSZP-t (55 év).
A szavazóbázisok életkor alapján
A legnőiesebb párt a Fidesz, szavazóinak 55 százaléka nő, a másik végen a Jobbik áll, az ő szavazóik 60 százaléka férfi. Az MSZP inkább a nők, az LMP inkább a férfiak pártja.
A szavazótáborok nemi megoszlása
Az Országgyűlésbe került pártok közül az LMP a leginkább városias (bár közel sem annyira, mint a kieső MDF), ez az eredményeiken is jól látszik, hiszen a legmagasabb szavazati arányt Budapesten érték el, de a vidéki városokban is jóval jobban szerepeltek, mint a kistelepüléseken, ahol sokszor nem is indítottak jelöltet. A községi arány a Fidesznél a legerősebb.
A szavazóbázisok települések alapján
A leginkább a Fidesz tábora vallásos, a rendszeres és az alkalmi templomba járók arányát tekintve is, de az MSZP és az LMP támogatói is többet járnak templomba, mint a jobbikosok.
A szavazóbázisok vallásosság alapján
A csak 8 osztályt végzettek aránya a Fidesz támogatói között a legmagasabb, a diplomásoké az LMP-ben.
Az MSZP egyértelműen a nyugdíjasok pártja, ez már az életkori mutatókból is kiderült (55 év átlagéletkor), szavazóik csaknem fele nyugdíjas. A Jobbik támogatói között a legmagasabb a munkanélküliek aránya, csakúgy mint a tanulóké, de ebben a kategóriában az LMP-vel holtversenyben. Feltehetően ezzel (és a magas munkanélküliség egyéb társadalmi következményeivel) függ össze, hogy a Jobbik a magasabb munkanélküliségtől sújtott keleti megyékben ért el jobb eredményeket, megelőzve az MSZP-t.
A szavazótáborok iskolai végzettség alapján
A legtöbb pénzből (az ezen adat szerint kimagasló MDF után) az MSZP hívei élnek (havi 77 ezer forint egy főre jutó jövedelem), alig megelőzve az LMP-t. A Jobbik és a Fidesz hívei kimutathatóan szegényebbek.
Az egy főre jutó kereset a szavazótáborokban
A kutatásból kiderül az is, hogy az LMP egyik erőssége az, hogy a többi párt támogatói nem tekintenek rá ellenségesen, ők a második választás a többi párt támogatóinak körében. Érdekesség, hogy a Fidesz-Jobbik viszonylatban a Jobbik támogató kétszer olyan arányban szimpatizálnak a Fidesszel, mint a Fidesz támogatói a Jobbikkal.
Másodlagos pártszimpátiák
Az szavazók fásultságára utal, hogy a 2006-os adathoz képest jelentősen, 5 százalékkal nőtt azok száma, akik szerint mindegy, hogy ki nyer, az ország sorsán az nem változtat. Feltehetően ennek a változásnak az eredménye a 3,5 százalékkal alacsonyabb részvétel.
[origo]
Olvass még: VÁLASZTÁS: elsőként hívtuk dr. Semjén Zsoltot!
A sípszó után hagyjon üzenetet!