A vádirat ismertetésével egy hét múlva kezdődik a vörösiszap-katasztrófa ügyében indított büntetőper a Veszprémi Törvényszéken. Az ügyészség a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. ajkai telephelyén, a X. örösiszap-tároló kazettánál 2010 októberében bekövetkezett gátszakadás ügyében halált előidéző gondatlan közveszélyokozás vétsége, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó közveszélyokozás bűntette, gondatlanságból elkövetett környezetkárosítás és természetkárosítás vétsége, továbbá hulladékgazdálkodás rendje megsértésének bűntette miatt emelt vádat január közepén 15 ember ellen.
Személygépkocsi Kolontáron, miután a Baptista Szeretetszolgálat aktivistái három autót húztak ki a halastó partjáról. A járműveket az átszakadt tározóból kiömlő vörösiszap sodort a tóba 2010. október 4-én
A katasztrófa ügyében indított büntetőper első tárgyalása szeptember 24-én hétfőn lesz, a bíróság által előre meghatározott idei menetrend szerint az első tárgyalássorozatot szeptember 24. és 28. között tartják, majd október 15-től 19-ig folytatódnak a tárgyalások. Az ügyet előkészítő június végi zárt ülésen Szabó Gyöngyi tanácsvezető bíró bejelentette, hogy védői helyettesítést nem fogad el a 15 vádlott közötti érdekellentét miatt, így mind a 15 vádlottat más ügyvéd képviseli. Az ügyet legalább egy évig tárgyalják majd.
Az ügyész a 91 oldalas vádiratban valamennyi vádlottra végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását indítványozta. A legsúlyosabb bűncselekmény büntetési tétele öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, felső határa halmazati büntetés esetén a felével emelkedik. A vádirat szerint a Mal Zrt. egyes munkavállalói üzemeltetési, ellenőrzési, intézkedési mulasztásaik folytán felelősek a közveszély 2010. október 4. napján történt előidézéséért és annak következményeiért.
A vádlottak a katasztrófa idején valamennyien az ajkai timföldgyár vezetői vagy alkalmazottai voltak, a tizenöt vádlott között van a cég több jelenlegi és egykori vezetője - az elsőrendű vádlott B. Zoltán vezérigazgató -, továbbá egy gátőr is. A Veszprém Megyei Főügyészség korábbi közlése szerint a katasztrófa nyolc ember halálát, 226 ember sérülését idézte elő, és különösen nagy vagyoni hátrányt okozott, a környezetet és a természetet jelentős mértékben károsította. A nyomozati iratok terjedelme 52.824 oldal, a mellékleteké 13.794 oldal, a bűnjeliratoké 49.786 oldal, ezeken belül a szakértői vélemények és kiegészítéseik terjedelme összesen 1165 oldal. A nyomozás során felmerült bűnügyi költség több mint negyvenmillió forint.
A tárgyalásra megidézni indítványozott sértettek száma 232, a tanúké 125, a tárgyalásról értesíteni indítványozott károsultak száma 503 - közölték. A vádiratban megállapított tények bizonyítására tanúvallomások, geotechnikai, műszaki statikai, műszaki technológiai, egyesített hidrológiai-hidraulikai, robbantási, környezetvédelmi, hulladékgazdálkodási, orvos szakértői, számítástechnikai, hírközlési szakvélemények, áramlástani szakértői tanulmány, tárgyi bizonyítási eszközök, okiratok, részben vádlotti vallomások és számítógépes animáció szolgálnak bizonyítási eszközül.
A Nemzeti Nyomozó Iroda gazdaságvédelmi főosztálya a több halálos áldozatot követelő vörösiszap-katasztrófa miatt indított nyomozását tavaly december végén zárta le. A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt - a vádirat nyolc ember halálát köti össze közvetlenül a vörösiszapömléssel -, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.
(MTI)
A sípszó után hagyjon üzenetet!