Telefon: 78 KORONA
SMS: 30 2 KORONA
E-mail: info@koronaradio.hu
2012. január 1-jétől a minimálbér összege 93 ezer, a garantált
minimálbéré 108 ezer forint - olvasható a Magyar Közlönyben csütörtökön
megjelent rendeletben. Ezzel együtt napvilágot látott az elvárt béremelés
mértékéről szóló rendelet is. Bérkompenzációról azonban ezekben még nincs szó.
A teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított személyi alapbér kötelező legkisebb összege (minimálbér) a teljes munkaidő teljesítése esetén 2012. január 1-jétől havibér alkalmazása esetén 93 000 forint, hetibér alkalmazása esetén 21 400 forint, napibér alkalmazása esetén 4 280 forint, órabér alkalmazása esetén 535 forint - olvasható a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletben.
A legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén 2012. január 1-jétől havibér alkalmazása esetén 108 000 forint, hetibér alkalmazása esetén 24 850 forint, napibér alkalmazása esetén 4 970 forint, órabér alkalmazása esetén 621 forint.
A minimálbér emelésére azért volt szükség, mert jövőre teljesen megszűnik az adójóváírás, és pont ennyit kell emelkednie a minimálbérnek ahhoz, hogy nettó értelemben változatlan maradjon. Idén a minimálbér 78 ezer forint volt.
Szintén a csütörtöki Közlönyben
megjelent másik rendelet szabályozza az elvárt béremelést. Az alacsony
keresetűek bérének megőrzéséről szóló törvény értelmében az a munkáltató, amely
az elvárt béremelést nem hajtja végre, eleshet az állami támogatásoktól, és nem
vehet részt közbeszerzési pályázatokon két évig. Legalább a dolgozók
kétharmadánál végre kell hajtani az emelést, akkor a Munkaügyi Felügyelet nem
hoz a fentieket eredményező határozatot.
2012-ben az elvárt béremelést bérsávonként fix összegben határozta meg a
kormány. A 2011-es bérkategória kiszámításához pedig útmutatást adott.
A béren kívüli juttatások beszámíthatóak a béremelésbe, de csak a juttatás 2012-es növekményével, és csak a béremelés 25 százalékáig.
A kormány által ígért bérkompenzációról azonban egyelőre még nem jött meg a rendelet. Az eddigi információk szerint a bérkompenzációhoz nem lenne elég a dolgozók kétharmadánál, hanem minden érintettnél végre kell hajtani az elvárt béremelést. A kormány álláspontja szerint a munkáltatók öt százalékot állnának a béremelésből, a kormány efölött kompenzálna.
(MTI)
A sípszó után hagyjon üzenetet!