Elérte a Dunát, és várhatóan szerda estére levonul a Sión a Kapos felől érkezett szennyező anyag, amely tömeges halpusztulást okozott - közölte szerdán a Tolna megyei kormánymegbízott. Tóth Ferenc a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása alapján azt írta: a kedden még 25 kilométer hosszú szennyezés a Balatonból eresztett víznek és a csapadéknak köszönhetően szerdára 5-6 kilométeresre csökkent, és tisztulni kezdett a Sió.
A Dunában a szennyezés már semmilyen problémát nem okoz majd - tette hozzá.
A Tolna Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatósága elrendelte a haltetemek megsemmisítését a Kapos folyó teljes Tolna megyei szakaszán és a Sió csatorna érintett szakaszán, a megsemmisítés a halgazdálkodók kötelessége. A két folyón továbbra is halászati-horgászati tilalom van érvényben.
A kormánymegbízott emlékeztetett: a halpusztulást a víz oxigénhiányos állapota idézte elő, amit a Kaposról érkező, 5-10 kilométeres, vörösesbarna színű, az égetett cukor szagára emlékeztető szennyezés okozott.
Beda János, a Sió érintett szakaszát kezelő Tolnai Halértékesítő és Kisállattenyésztő Szövetkezet elnöke szerdán az MTI-nek arról számolt be, hogy a nap folyamán 150-200 kilogramm haltetemet és bódult halat emeltek ki a folyóból. Ezt megelőzően közel öt mázsa halat és haltetemet találtak a vízben.
Mint a szövetkezet elnöke elmondta, a mentést csütörtökön is folytatják, becslése szerint a Sión a halveszteség 75-80 százalékos.
A Magyar Cukor Zrt. kaposvári cukorgyárából múlt kedden folyt ki vinasz (cukortalanított melasz), amely a Kisgáti patakon keresztül jutott Kaposba.
A cég legutóbbi tájékoztatása szerint mintegy 15 tonnányi vinasz került ki az üzemből. Hájos László termelési vezérigazgató-helyettes kedden közölte: a zrt. kész megtéríteni a vinasszal igazolhatóan összefüggésbe hozható károkat.
(inforadio)
A sípszó után hagyjon üzenetet!