Telefon: 78 KORONA
SMS: 30 2 KORONA
E-mail: info@koronaradio.hu
Továbbra is jelentős fölénnyel vezet a FideszKDNP 2012 februárjában a
többi párttal szemben. A mostani kormánypártok teljesítménye mindenképpen
egyedülálló, mivel az elmúlt 12 évben egyszer sem fordult elő, hogy a félidőhöz
közeledve az adott pártok az első helyen álljanak.
Januárhoz képest februárban a
Fidesz és az MSZP javítani tudott, az előbbinek 16-ról 18 százalékra nőtt a
választókorú népesség egészén belüli támogatottsága, utóbbinak 11-ről 13
százalékra bővült a tábora mutatják az Ipsos február első felében végzett
kutatásának eredményei. A Fidesz 40, az MSZP
A Nézőpont Intézet szerint a magyarok 55 százaléka szavazna biztosan egy most vasárnap esedékes parlamenti választáson, míg 2010-ben 64 százalékuk vett részt. A számaik azt mutatják: az aktív szavazók 54 százaléka voksolna a FideszKDNP-re, 19 százaléka a Jobbikra, 13 százaléka a szocialistákra, 8 százaléka a Lehet Más a Politikára, 3 százaléka pedig Gyurcsány Ferenc pártjára.
Egy helyen bejutó a Gyurcsány-párt
A Medián februári kutatása azt mutatta, hogy az utóbbi néhány hétben a Fidesz és az MSZP szavazóbázisa kismértékben zsugorodott, a Jobbiké és az LMP-é viszont erősödött. Ezzel a Jobbik támogatottsága a szocialistákét is meghaladja. Az összes megkérdezett körében a Fidesz támogatottsága 25 százalék, a Jobbiké 14, az MSZP-é 13, az LMP-é 6 százalék.
A Századvég Alapítvány február végi felmérése szerint a biztos szavazó pártválasztók között a kormányzó pártok jelenleg 45 százalékon, a szocialisták 24 százalékon állnak, 19 százalékuk adná voksát a Jobbikra, 7 százalékuk pedig az LMP-t juttatná a parlamentbe. A Demokratikus Koalíció ebben a körben 3 százalékon áll, azaz egy most vasárnap tartandó választáson nem érné el a parlamentbe jutási küszöböt.
A FideszKDNP támogatottsága a januári 37 százalékról 39 százalékra, az MSZP-é pedig 23 százalékról 26 százalékra nőtt derült ki a Tárki kutatásából. A másik két parlamenti párt közül a Jobbik támogatottsága a pártválasztók között viszont kismértékben, 23 százalékról 21 százalékra csökkent. Az LMP szavazótábora a pártválasztók körében kilenc százalékról hét százalékra csökkent. A Demokratikus Koalíció először lépte át a parlamenti küszöböt.
Ha összefognának, közel lennének
A felmérések közül mindegyik továbbra is a FideszKDNP jelentős fölényét mutatja, csupán egy esetében beszélhetünk arról, hogy a verseny egyre szorosabb. A Tárki adatainál, ha összeadjuk az MSZP, az LMP és a DK támogatottságát, akkor 38 százalékot kapunk, míg a Fidesz 39 százalékkal rendelkezik. Természetesen egyáltalán nem biztos, hogy a három párt tábora szavazna egy ilyesfajta összefogásra.
Érdemes megnézni, hogy 4-8-12 évvel ezelőtt milyen arányban támogatták a választók az akkori kormányt és ellenzéket, mivel így lényegesen jobb kontextusba lehet helyezni a most februári támogatottsági adatokat.
Négy éve már eldőlt
2008 februárjában a Szonda-Ipsos mérése szerint a FideszMPSZ 62, az MSZP 28, az MDF és az SZDSZ egyaránt 3-3 százalékon állt a biztos szavazók között. A Tárki hasonló adatokat publikált, mivel ők a Fideszt 68, az MSZP-t 22, az MDF-et 5, míg az SZDSZ-t 3 százalékra mérték. Ezekből az adatokból jól látszott, hogy az akkori kormánypártok társadalmi támogatottsága jelentős mértékben meggyengült, és egyre jobban távolodtak egy esetleges 2010-es sikertől.
A teljes népesség körében a Fidesz 34, az MSZP 24, az SZDSZ 3, míg az MDF 1 százalékon állt 2004 februárjában a Szonda-Ipsos szerint. A Tárki adatai a biztos szavazókra vonatkoztak, amely körben a Fidesz 50, az MSZP 35, az SZDSZ 5, míg az MDF 4 százalékon állt. Az európai parlamenti választások előtt négy hónappal a Fidesz sikere biztosnak volt tekinthető, de a kormánypártok ennek ellenére viszonylag jól álltak, és egyáltalán nem volt elképzelhetetlen, hogy 2006-ig képesek lesznek fordítani.
Le voltak maradva, de nem nagyon
12 évvel ezelőtt az MSZP
Az eredményekből egyértelműen látszik, hogy az elmúlt több mint egy évtizedben egyik kormánypárt sem rendelkezett olyan méretű támogatottsággal, mint a mostani. Minden esetben az ellenzék vezetett, 2008-ban pedig már akkora volt a fölénye, hogy az behozhatatlan volt. Mindenképpen egyedülálló a mostani kormánypártok teljesítménye, hogy az ellenzék egyetlen pártja sem képes még a közelükbe se kerülni, de azt sem szabad elfelejteni, hogy a közelmúlt kormányai egyszer sem néztek szembe ennyire széttagolt oppozícióval.
(mno.hu)
A sípszó után hagyjon üzenetet!