Telefon: 78 KORONA
SMS: 30 2 KORONA
E-mail: info@koronaradio.hu
Az egy évvel ezelőtti tragédiáról emlékeztek meg a vörösiszap-katasztrófa sújtotta településeken kedden; az ünnepi megemlékezés Kolontáron az emlékhely felavatásával vette kezdetét, Devecserben átadták az elbontott házak helyén kialakított a nyolchektáros emlékparkot.
A kolontári megemlékezésen Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára azt mondta, hogy a katasztrófa felelőseit meg kell nevezni és meg kell büntetni, "ezzel tartozunk az áldozatoknak, az itt élőknek és az igazságnak". Hozzátette: ez a katasztrófa a felelőtlen emberi kapzsiság, a gátlástalan pénzhajhászás és az emberi nemtörődömség következménye volt. "Akkor nyugszunk meg, ha megtörténik a törvényes felelősségre vonás" - mondta Kontrát Károly. Emlékeztetett, hogy a mérgező vörösiszap folyamként pusztított el mindent, ami az útjába került, tíz ember életét vesztette, otthonok semmisültek meg, az addig virágzó környezet súlyos sebet kapott.Kiemelte, hogy az ajkai tűzoltók és a devecseri rendőrök perceken belül a helyszínen voltak, és mentették az emberéletet. "A bajban megtörtént a csoda, megjelent az emberi segítőkészség, és létrejött a nemzeti összefogás" - fogalmazott az államtitkár, hozzátéve, hogy az ország egyszerre mozdult, és mindenki kolontárinak, devecserinek vagy "vásárhelyinek" érezte magát.
A kolontári emlékparkban kialakított emlékhelyen a kormány, a mentési munkálatokban részt vevők, az érintett települések polgármesterei és a kolontári iskola diákjai is megkoszorúzták az emlékművet.Pintér Sándor belügyminiszter a devecseri emlékpark felavatásán azt hangsúlyozta, hogy a kormány teljesítette az ígéretét, a nemzeti összefogás meghozta az eredményét, és Magyarország példát mutatott a világnak szolidaritásból. Kiemelte, hogy újjáépítették a katasztrófa által sújtott területeket és a környezetet. Kevesebb mint egy év alatt a kárt szenvedett családok új házakba költözhettek, az egész világ elismerte az összefogással megvalósult helyreállítást - mondta. Hangsúlyozta, hogy nem természeti katasztrófa, hanem emberi felelőtlenség okozta a tragédiát.
A belügyminiszter köszönetet mondott a mentésben részt vevő civil és hivatásos állománynak, a rendvédelmi szervezeteknek, a segélyszervezeteknek, az újjáépítésben részt vevő munkásoknak, a mentőszolgálatnak és az orvosoknak. A vörösiszap-katasztrófában nyújtott rendkívüli helytállásért kitüntetéseket adott át.Az évfordulón összegyűlt több száz résztvevő a Devecser elbontott házainak helyén kialakított emlékparkban egyperces néma tiszteletadással adózott a katasztrófa tíz áldozata és a közelmúltban elhunyt Makovecz Imre Kossuth-díjas építész emlékének. Makovecz Imre volt a kolontári és a devecseri újjáépítést megtervező Kós Károly Egyesülés alapítója
(MTI)
A sípszó után hagyjon üzenetet!