A sokatmondó Masat1 névre hallgató 10x10 centiméteres kockát négy évvel ezelőtt kezdte tervezni a Műegyetem néhány lelkes hallgatója és doktorandusza. A tervezőgárda 10-12 főből állt elevenítette fel a Vasárnapi Blikknek Horváth Gyula mérnök, projektmenedzser. A csapatot úgy verbuváltuk, hogy bejártunk előadásokra, és akinek kedve volt, jelentkezett. Végül ennyien maradtunk.
A mi kütyünk. A műhold teljes egészében magyar fejlesztés
Az aprócska műhold már meg is érkezett Francia Guyanára, ahonnan
január végén lövik fel az Európai Űrügynökség rakétáját, ami Föld körüli pályára állítja a Masatot. Egyébként nemcsak a magyar műholdnak, de ennek a rakétának is ez lesz az első útja. A Masatot előzőleg Franciaországban integrálták, vagyis behelyezték egy olyan szerkezetbe, amellyel hozzá tudják kapcsolni a rakétához.
Fellövés előtt. A magyar műholdat egy hordózórakéta viszi majd az űrbe
Előtte át kellett esnie még egy rázópados próbán is, itt vizsgálták, mennyire bírja az űrutazással járó igénybevételt. A szerkezetnek egyetlen igazán komoly feladata lesz:
bizonyítania kell, hogy egy magyar tervezésű, és magyarok által összeszerelt műhold megállja a helyét a világűrben. Emellett összegyűjti a belsejéből és a környezetéből, vagyis az űrből származó információkat, és továbbítja azokat a földi központba.
Maszatolók. A budapesti Műszaki Egyetem csapata: ők fejlesztették ki és építették meg a Masat1-et
Azért kell büszkének lennünk a műholdra, mert az egész tervezés itthon folyt, amit csak lehetett, itthon gyártottunk le mondta Horváth Gyula. Noha
egy ilyen fejlesztés költségvetése euróban számolva is milliós nagyságrendű, a magyar fejlesztőknek szerencséjük volt. A legtöbb kiadást szponzorok fedezték, sok dolgot ajándékba kaptak.
A Masat1-gyel át kell esnünk a tűzkeresztségen fogalmazott Horváth, aki elárulta, hogy az első magyar műhold sikere nagyban segít majd abban, hogy támogatással elkészítsék a másodikat is.
B. Á. - Blikk
A sípszó után hagyjon üzenetet!