Telefon: 78 KORONA
SMS: 30 2 KORONA
E-mail: info@koronaradio.hu
Peruban felfüggesztik a gyülekezési szabadsághoz való jogot és különleges rendfenntartói hatáskörrel ruházzák fel a katonaságot, hogy véget vessenek a bányászat környezetszennyező hatása elleni, erőszakossá vált tiltakozásoknak az ország déli részén jelentette be helyi idő szerint hétfő este Oscar Valdés miniszterelnök.
Valdés a nemzethez intézet tévébeszédében azzal indokolta a rendkívüli intézkedések foganatosítását, hogy a hatóságoknak immár nem békés tüntetőkkel, hanem szélsőségesekkel van dolguk.
A dél-perui Tintaya rézbányánál tartott tüntetés résztvevői hétfőn összecsaptak az útakadályok elbontására kivezényelt rendőrökkel. Az összetűzésekben két ember meghalt, és 40-en megsérültek. A sérültek közül legalább harmincan rendőrök. Egy bírósági illetékest túszul ejtettek a környezetszennyező bányászat ellen demonstráló tiltakozók.
A Tintaya rézbányánál tartott demonstráció csak egy, az ágazat környezetszennyező hatása miatt tartott több száz tiltakozó megmozdulás közül. A tüntetések veszélybe sodorták a perui export 60 százalékát adó bányaipar fejlesztésére szánt több milliárd dolláros külföldi beruházásokat.
Ollanta Humala perui államfő egy évvel ezelőtt került hatalomra, s azóta most másodszor foganatosítanak a hatóságok rendkívüli intézkedéseket a tüntetések felszámolására. Humala hivatali ideje alatt legalább 21 ember vesztette életét a természeti kincsek kiaknázása miatt kirobbant, erőszakba torkolló megmozdulásokban. Az előző államfő, Alan García Perez hivatali ideje alatt 174 halálos áldozatot követeltek az ilyen tüntetések.
(MTI)
A sípszó után hagyjon üzenetet!