A legbefolyásosabb amerikai és nemzetközi filmes szervezetek közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben hat, munkásságukért bebörtönzött iráni filmkészítő szabadon bocsátását követelik. A pártfogoltak közt van a szakma által a legnagyobb élő iráni rendezőnek tartott Jafar Panahi, akit 6 év börtönre ítéltek, és 20 évre eltiltották a filmkészítéstől, valamint Marzieh Vafamehr színésznő, akit egy évre zártak el, de el kell szenvednie 90 ostorcsapást is a 2009-es, My Tehran For Sale c. moziért. A filmben egy olyan iráni nőt alakít, akit eltiltanak a színházi szerepléstől, majd egy osztrák férfi segítségével elmenekül az országból, hogy ne kelljen félelemben élnie.
Jafar Panahi, a 2006-os Berlini Filmfesztiválon, a Pályán kívül c. filmjéért nyert Ezüst Medve-díjjal A bebörtönzött pályatársak sorsának hatására még nagyobb figyelem irányul a kritikusok által agyonmagasztalt A Separation (nálunk: Nader és Simin - Egy elválás története) c. mozira, amelyet a szakma a jövő évi Oscar-verseny legnagyobb esélyesének tart, a legjobb idegen nyelvű filmek kategóriájában. Asghar Farhadi rendező történetében Nader és Simin egy olyan válófélben lévő házaspár, akik épp\' készülnek maguk mögött hagyni Iránt, egyikük Alzheimer-kóros anyját, hogy külföldön élve biztosítsanak jobb jövőt gyermeküknek. A filmről kezdődött szakmai és társadalmi párbeszéd máris aggasztja az iráni kormányt - tegyük hozzá: joggal.
Jelenet a Nader és Siminből - a főszereplők: Leila Hatami és Peyman Moaadi A művészi tevékenységükért elítélt közel-keleti filmesek esete nemzetközi üggyé dagadt, ugyanis
a tiltakozáshoz csatlakozott szakmai szervezetek 35 különböző országban élő, több tízezer tagot számlálnak.
A sípszó után hagyjon üzenetet!