Működésbe lépett szombaton a legnagyobb izlandi jégmező alatt fekvő Grímsvötn tűzhányó - közölte a reykjavíki meteorológiai intézet, hozzátéve: a kráterből hatalmas füstoszlop szállt fel. Haraldur Eirkisson, az intézet egyik munkatársa szerint
a vulkánhoz egy speciális repülőgépet küldtek, hogy további vizsgálatokat végezzen. Mint mondta, a hegy fölött helyi idő szerint este hét körül kezdett nőni a füstfelhő, amely egy óra alatt elérte a 11 kilométeres magasságot.
A Grímsvötn Izland legaktívabb tűzhányója, amely 1922 és 2004 között kilencszer tört ki. A vulkán az ország délkeleti részén fekvő Vatnajökull jégmező alatt terül el.
Az Izland 8 százalékát borító jégmező alatt számos tűzhányó és vulkanikus tó található. Az egyelőre nem tudni, hogy a Grímsvötn mostani kitörésének milyen hatása lesz. A vulkán legutóbbi, 2004 novemberében bekövetkezett kitörése során a vulkanikus hamu elért Európa kontinentális részéig és kisebb fennakadásokat okozott a légi közlekedésben.
Az akkor forgalmi zavar azonban messze nem jelentett akkora problémát, mint egy másik izlandi tűzhányó, az Eyjafjöll tavalyi kitörése. A Grímsvötntől délre fekvő vulkán áprilisi aktivitása miatt ugyanis csaknem
egy hónapra megbénult az európai légiforgalom, mivel a szakértők attól tartottak, hogy a fél kontinenst beborító vulkáni hamu károkat okozhat a repülőgépek motorjában, vagyis balesetveszélyes.
A sípszó után hagyjon üzenetet!